آموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

تشخیص سن سگ از روی ظاهر

تشخیص سن سگ از روی ظاهر

جهت تشخیص سن سگ از روی ظاهر ( علاوه بر وضعیت دندان ها ) موارد زیر باید در نظر گرفته شود :

قیافه و ظاهر سگ :

یک سگ جوان حدودا یک ساله چهره ای زیرک با نگاهی درخشان دارد. در سن ۲-۴ سالگی با توجه به نژاد و خصوصیات فردی  سگ هنوز شاداب و هشیار است اما سگ های پیرتر ( ۷ سال به بالا ) عموما خونسرد و متعادل هستند.

 

 

اخلاق و رفتار عمومی سگ :

در رفتار سگ های جوان یک حالت ناشی گری وجود دارد. ۲-۵ سالگی وقار و توازن و در سنین بالای ۱۰ سال آرامش دیده می شود. این سگ ها اغلب پشتشان را به پایین خمیده کرده و بصورت سنگینی حرکت می کنند.

 

خاکستری شدن موها :

در خیلی از سگ ها و آنهایی که موی سفید دارند با افزایش سن موهای خاکستری قابل تشخیص است. برخی نژادها مثل پودل موی خاکستری نشان نمی دهند. موی خاکستری در ابتدا کو و سپس زیاد می شود . ابتدا در اطراف لب و چانه و سپس در اطراف بینی ابروها پلک جلوی سرو گوش ها دیده می شود.

موهای خاکستری در ناحیه لب ها و چانه ها در ۴٫۵ سالگی ظاهر و در ۵-۶ سالگی کاملا مشخص هستند. سگی که بیش از ده سال سن دارد تعدادی موهای خاکستری در اطراف چشم ها و جلوی سر دارد. سگی که بیش از ۱۳ سال دارد کاملا موهای سرش خاکستری شده. در سگ های خیلی پیر کوهای گردن و سینه و انتهای بدن نیز خاکستری می شوند.

 

 

تغییرات چشمی :

در حدود ۱۲-۱۸ ماه قبل از آنکه کاتاراکت حقیقی ناشی از پیری ایجاد شود در بازرسی چشم ها یک انعکاس خاکستری وجود دارد که انعکاس سنی نام دارد . این رفلکس ناشی از اختلاف در انحراف نور است که بوسیله شروع اسکلروزه شدن لایه های هسته و اطراف هسته عدسی ایجاد می شود.اگر نوری بداخل چشم تابانده شود آن نور بصورت حلقه های متحدالمرکز آبی مایل به خاکستری منعکس می شود. رفلکس این نور ابتدا در حدود سن ۷-۷٫۵ سالگی دیده می شود و در زمان های مختلف تغییراتی را نشان می دهد و در سن ۷٫۵ تا ۸٫۵ سالگی کاملا مشهود است.

تغییرات این رفلکس تا تشکیل کاتاراکت بطور متوسط در بین ۸٫۵ تا ۹ سالگی قابل توجه است. تشکیل کاتاراکت همیشه دو طرفه بوده و اطراف هسته ای می باشد.

در معاینه چشم با نور منعکس شده در مراحل اولیه یک کدورت خاکستری روشن بصورت دایره ای در مرکز و اطراف مرکز با یک رفلکس سبز براق قابل تشخیص دیده می شود. فاندوس را هنوز می توان دید اما در حال تخریب است. با پیشرفت این حالت کدورت بیشتر تیره شده و از ناحیه کناری شفاف تغییر نیافته بیشتر مشخص می شود.

حالت ابتدایی کاتاراکت پیری در سم ۹ سالگی اغلب ظاهر می شود و در بیشتر سگ های ۱۰ ساله وجود دارد و این حالت بصورت تغییر نیافته ای برای مدت طولانی باقی می ماند و می تواند باعث ناتوانی در دید شود.

کاتاراکت حقیقی ناشی از پیری با کدورت بیشتر و تاریکی متراکم و انبوه بطور انفرادی در سگ های ۹٫۵ ساله دیده می شود اما ممکن است از سنین ۶٫۵ تا ۱۱ ساله نیز رخ دهد. اینحالت معمولا دوباره بر می گردد و بندرت سبب کوری کامل می شود.

 

 


 

شما می توانید قبل ار مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن