آموزش نحوه پرورش حیواناتآموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

درمان سگ مسموم : ۸ راه درمان سگ مسموم در خانه

این مقاله به شما نشان می دهد که چگونه از کمک های اولیه برای رفع مسمومیت سگ ها استفاده کرده همچنین ، از مسمومیت و انجام اشتباهات جلوگیری کنید.

مسمومیت در سگ ها

تفاوت بین مواد بی ضرر و مواد سمی می تواند بسیار جزئی باشد. اغلب این فقط دوز است که همه تفاوت ها را ایجاد می کند. شما نمی توانید استانداردهای انسانی را به یک سگ اعمال کنید ، زیرا متابولیسم سگ بسیار متفاوت با انسان است. بنابراین هرگز بدون مشاوره با دامپزشک خود، از دارویی برای سگ خود استفاده نکنید. آسپرین ممکن است برای بسیاری از مردم سودمند باشد، اما می تواند برای سگ ها کشنده باشد. همچنین در نظر بگیرید که داروهایی با برچسب “طبیعی” یا “گیاهی” به این معنی نیست که این مواد “بی ضرر” هستند. مواد وجود دارند که در نگاه اول سمی نیستند. یکی از آن ها، شکلات می باشد که حاوی تئوبرومین است و مسمومیت با آن باعث درد شکمی ، مشکلات تنفسی و نارسایی قلبی می شود. پیاز نیز مضر است و مصرف بیش از حد آن گلبول های قرمز را از بین می برد. همچنین تمام مواد شیمیایی خانگی نباید در دسترس سگ قرار بگیرند. از قبل مطالعه کنید که کدام مواد غذایی باعث مسمومیت در سگ ها می شود .

درمان سگ مسموم در خانه

تقریبا ۹۰٪ از زمان هایی که به مسمومیت مشکوک هستید به هیچ وجه مسمومیت نیستند ! با این حال در کلیه موارد باید کمک های اولیه مربوط به مسمومیت اعمال شود تا منجر به تهدیدهای جانی نشود.

 1. اگر شما مشکوک هستید که سگ شما از نوعی از مسمومیت رنج می برد، فقط باید به هر گونه علائم واضح واکنش نشان دهید.
 2. ابتدا ایمنی خود را در نظر بگیرید. هنگام دست زدن به سگ خود از دستکش استفاده کنید.
 3. به عنوان اولین اقدام برای سگ تان نگذارید بیش از این مواد سمی بخورد .
 4. از تماس سموم با آب شیرین جلوگیری کنید.
 5. در مورد مسمومیت با گازهای سمی، سگ خود را به هوای تازه ببرید (قبل از ورود به اتاق، تهویه را روشن کنید).
 6. اگر سگ شما یک ماده خطرناک را خورده یا آن را نوشیده باشد ، به او آب بدهید ( به جز در مواردی که مواد سمی مورد نظر مواد شوینده بودند) . به هیچ وجه سگتان را مجبور به نوشیدن آب نکنید. حالا شما می توانید
 7. به حفظ عوامل حیاتی شامل ضربان قلب و تنفس کمک کنید .
 8. در صورت امکان، نمونه های مشکوک را جمع آوری و با خود نزد دامپزشک ببرید.

دکتر دامپزشک چه اقداماتی برای درمان سگ مسموم شما انجام خواهد داد ؟

هدف درمان این است که مواد سمی را خنثی کنند تا از جذب بیشتر بدن سگ جلوگیری شود و اقدامات حمایتی برای حیوان خانگی شما انجام شود. در صورت امکان، دکتر دامپزشک بسته با صلاح دید خود پادزهر بر اساس آنچه مصرف شده را تجویز خواهد کرد .اقدامات حمایتی که دکتر دامپزشک انجام می دهد غالبا برای کاهش درد و کنترل دمای بدن است .
اگر سگ نتواند نفس بکشد، دکتر دامپزشک برای جلوگیری از خفگی ، ممکن است یک راه هوایی اضطراری ایجاد کند .
اگر قلب حیوان خانگی شما متوقف شده باشد، احیا قلب و عروق (CPR) یا ماساژ قلب (ماساژ قلبی) ممکن است لازم باشد تا ضربان قلب مناسب را دوباره به دست آورد.
استفاده از تنقیه و زغال فعال ، به جلوگیری از جذب بیشتر ماده سمی در بدن کمک می کند و از روغن های خارجی می توان برای جلوگیری از جذب پوستی ماده سمی استفاده کرد .
دامپزشک شما همچنین می تواند از لاواژ معده ( شستشوی داخلی ) برای کمک به درمان استفاده کند . با استفاده از لوله ای که به داخل معده منتقل شده آب را بداخل معده هدایت میکنند تا ماده مستقیما از معده شسته شود.
داروهای دیورتیک دفع ماده را از طریق دستگاه ادراری افزایش می دهد. برای شرایط جدی، فیلتر کردن کلیه ها با دستگاه دیالیز ممکن است توصیه شود که ماده را از خون و کلیه های سگ حذف کند.
مایع درمانی یا استفاده از سرم نیز به درمان سگ شما در مسمومیت کمک می کند .
یک نوع مسمومیتی که در اغلب اوقات القای استفراغ تجویز می شود، زمانی اتفاق می افتد که حیوان خانگی شما تعداد زیادی قرص از قبیل آسپیرین، قرص های فشار خون یا سایر داروهای خود را قورت داده باشد . در موارد دیگر امکان دارد دامپزشک شما به شما بگوید که القای استفراغ انجام ندهید .

هرگز بدون مشورت با دامپزشک از آب نمک برای القای استفراغ استفاده نکنید چرا که سگ شما می تواند مبتلا به مسمومیت با نمک شود .

درمان مسمومیت سگ

دامپزشک شما امکان دارد در شرایط بسیار خاص برای القای استفراغ با استفاده از آب نمک و یا پراکسید هیدروژن رقیق شده راهکارهایی را به شما توصیه دهد . استفراغ بخصوص در مواردی مضر است که حیوان خانگی شما چیزی بخورد که باعث ایجاد عفونت ریه بشود. به عنوان مثال، سم هایی که حاوی مواد نفتی هستند، باعث عفونت ریه می شوند. مثلا اگر ماده مسمومیت زا تینر رنگ (یک محصول نفتی) باشد، دامپزشک شما القای استفراغ را توصیه نمی کند. در مواردی مانند این، دامپزشک شما ممکن است به شما بگوید که زغال فعال به سگ خود بدهید. اندوسرب ( endosorb ) همچنین می تواند برای جذب سموم در معده و روده استفاده شود.

توجه کنید که حتی با درمان نیز امکان دارد یکی از ۱۰۰ سگ مسموم جان خود را از دست دهد .

زغال فعال را اغلب چند بار به سگ بدهید به جای آنکه همه آن به یک باره داده شود. زغال فعال باعث ایجاد اسهال در برخی حیوانات خانگی و یبوست در دیگران می شود. مدفوع سیاه و قیری می شود. هنگامی که حیوان خانگی شما با روغن مسموم شده است، زغال چوب به او ندهید. هرگز باعث ایجاد استفراغ در یک حیوان دچار تشنج و مضطرب یا در اسب، خرگوش و جوندگان نشوید ، زیرا آنها استفراغ نمی کنند. برای القای استفراغ می توانید از پراکسید هیدروژن ۳٪ به میزان ۱-۲ قاشق چای خوری به ازای هر ۱۰ پوند وزن ( حدودا معادل ۵ کیلوگرم وزن ) استفاده کنید.

زمان مسمومیت سگ ها چه کارهایی انجام ندهیم ؟

 • تحت هیچ شرایطی القای استفراغ را اعمال نکنید متاسفانه بسیاری از صاحبان سگ این اشتباه را در خانه انجام می دهند.
 • سعی نکنید مواد سمی را خودتان خنثی کنید. شما حتی ممکن است با این کار به سگ خود بیشتر آسیب بزنید .
 • هیچ گونه شیر یا روغن را به خورد سگتان ندهید زیرا این مواد ممکن است حتی جذب سموم را توسط بدن بیشتر کنند .


شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن