آموزش نحوه پرورش حیواناتدسته‌بندی نشدهنحوه پرورش کاسکو

درمان پرکنی کاسکو شیراز یزد تهران | داروی ضد پرکنی کاسکو

مشکل پرکنی کاسکو یکی از دلهره آورترین و ترسناک ترین شرایط برای صاحبان کاسکو است. هیچ چیز بدتر از این نیست که شب پرنده شما با ظاهر زیبا باشد و فردای آن روز بدن او خالی از پر. چرا این اتفاق می افتد؟ چه چیزی باعث آن می شود؟ طوطی خاکستری آفریقایی یا همان کاسکو یکی از شناخته شده ترین گونه های پرنده است که مستعد پرکنی است.

باید توجه شود که تمیز کردن بدن با منقار به عنوان یک رفتار طبیعی در طوطی سانان شناخته می شود و می تواند بخش خوبی از روز پرنده را تشکیل دهد . با این حال، تمیز کردن بدن بصورت طبیعی نباید آسیب به پوست یا پرها وارد کند و چنانچه باعث ایجاد صدمه به پرها و یا پوست شود، نشان دهنده اختلال پرکنی است. مشکل پرکنی به خودی خود یک بیماری نیست، بلکه نشانگر آن است که چیز دیگری اشتباه است مثل حضور یک بیماری .
درمان مشکل پرکنی کاسکو

دلیل پرکنی کاسکو چیست ؟ چرا کاسکو اقدام به پرکنی می کند ؟

ریختن پرها و یا پرکنی می تواند بدنبال یک بیماری جسمی یا یک مشکل رفتاری باشد. اولین کاری که باید انجام دهید، اگر کاسکو شما شروع به کندن پرهای آن می کند، آن است که آن را به نزد دکتر دامپزشک منتقل کنید تا بیماری های جسمی را بررسی کند .

چه بیمای هایی باعث پرکنی کاسکو می شود ؟

 • کمبود تغذیه ای
  می تواند یک کمبود کلسیم، ویتامین A یا اسید چرب وجود داشته باشد . آیا پرنده شما در رژیم غذایی دانه ای است، یا رژیم غذایی پلت ؟ بعضی از پرندگان می توانند واکنش آلرژیک به برخی از اجزای دانه داشته باشند یا دانه ها ممکن است به مایکوتوکسین ها آلوده باشند. دقت کنید آیا کاسکو شما مقدار زیادی میوه و سبزی تازه در رژیم غذایی روزانه خود دریافت می کند؟
 • عفونت باکتریایی
  عفونت باکتریایی باید توسط دکتر دامپزشک بررسی گردد .
 • انگل ها
  دامپزشک برای انگل های داخلی و خارجی باید پرنده را بررسی کند.
 • مسمومیت با فلزات
  آیا پرنده شما برای مسمومیت روی یا سرب بررسی شده است؟
 • فاکتورهای محیطی
  تغییرات آب و هوایی می تواند یک دلیل باشد. آیا هوا خیلی خشک است ؟ آیا هوا گرم و یا بسیار سرد است ؟
 • قفس
  آیا قفس آنها به اندازه کافی بزرگ است؟ آیا تمیز است؟ کثیفی قفس می تواند روی ذهن پرنده اثر منفی گذاشته و دچار پرکنی شود.
 • حمام / دوش
  پرنده شما باید حمام یا دوش منظم داشته باشد تا آنها را پاک و سالم نگه دارد. همچنین آنها را در معرض هوای مرطوب قرار دهید – آنها را در حمام قرار دهید تا از رطوبت لذت ببرند . کاسکوها کثیفی را دوست ندارند
 • عطرها
  خوشبو کننده اتاق، شمع، عطر، اسپری مو و غیره می تواند پوست پرنده را تحریک کند.


چه مشکلات رفتاری باعث پرکنی کاسکو می شود ؟

اصلی ترین دلیل پرکنی در پرنده ها مشکل فکری یا رفتاری است . یک طوطی خاکستری آفریقایی یا همان کاسکو یک پرنده بسیار هوشمند و حساس است؛ بنابراین، باید توجه داشته باشیم که چه چیزی موجب می شود که پرهایش از بین برود؟ ای عامل می تواند روانی باشد. اغلب مشکلات پرکنی در کاسکوها به نظر مشکلات رفتاری می آید.

 • خستگی / عدم توجه
  کاسکو نیاز زیادی به توجه و تعامل با “گله” خود دارد. آنها را تحریک کنید ، ترانه های جدید، کلمات یا یک بازی را به او آموزش دهید. اطمینان حاصل کنید که پرنده خود با اسباب بازی سرگرم است . به یاد داشته باشید که اسباب بازی های جدید را در قفس خود و در قسمت بالای بازی خود قرار دهید.
  در طول روز کاسکو خود را نزدیک یک پنجره قرار دهید تا بتوانند دنیای بیرون را تماشا کنند.
 • استرس / تغییر در سبک زندگی
  آیا قفس به محل دیگری منتقل شده ؟ آیا فرد جدیدی به خانواده اضاف شده ؟ سعی کنید برای پرنده خود وقت کافی بگذارید.
 • کمبود خواب
  بعضی از کاسکوها ممکن است به علت کمبود خواب دچار پرکنی شوند . اطمینان حاصل کنید که پرنده شما ۸-۱۲ ساعت خواب بدون وقفه می گیرد.

درمان پرکنی کاسکو و داروی ضد پرکنی کاسکو : 

به پرکنی پرنده خود نزد او واکنش نشان ندهید !
بدترین چیز که یک صاحب پرنده می توان انجام دهد این است که به پرکنی پرنده نزد او واکنش نشان دهد. توجه داشته باشید ، اگر ما به این رفتار کاسکو سریع واکنش نشان دهیم که چرا پرنده پر خود را کنده است ، پرنده این رفتار ما را به عنوان نشان دادن توجه به او قلمداد کرده و تشویق میشود که بار دیگر رفتارش را تکرار کند . فریاد نکشید ، قفس را نپوشانید و به پرکنی او توجه نکنید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که رفتار را نادیده بگیرید، دور شوید و اتاق را ترک کنید و مشکل را سریعا با دامپزشک مورد اعتماد خود در میان بگذارید .

پرکنی می تواند به آرامی شروع به افزایش کند و به مرور زمان پرکنی بیشتر شود . باید به سرعت در شروع عارضه پرکنی اقدام به درمان کنید تا برای پرنده شما تبدیل به عادت و یک رفتار روزانه نشود .

تلاش کنید کل طول روز پرنده خود را سرگرم کنید و با او صحبت کنید ، نه فقط یک ساعت یا بیشتر. پرنده باید برای پیدا کردن غذا تلاش کند تا سرگرم شده و کمتر به کندن پر خود فکر کند . می توانید غذا را در روزنامه یا جعبه های مخصوص پنهان کنید تا پرنده برای یافتن غذا سرگرم شود .

گردنبند الیزابت برای کاسکو :

تحقیقات نشان داده به احتمال زیاد استفاده از گردنبند الیزابت برای جلوگیری از پرکنی کاسکو بی رحمانه است و پرنده به محض اینکه گردنبند برداشته شود مجددا به رفتار قبلی خود باز خواهد گشت .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن