آموزش نحوه پرورش حیواناتنحوه پرورش کاسکو

۱۴ نکته رام کردن کاسکو

کاسکو ها وحشی هستند و رام شدن آنها برای ماها طول میکشد

کاسکوهایی که برای فروش در طبیعت شکار می شوند وحشی هستند و تا زمانی که به خانه ای وارد نشوند و چند ماه بعد از آن حالت وحشی دارند . زمان رام و اهلی شدن طوطی بستگی به تلاش و صبر صاحبش دارد . برخی از طوطی های خاکستری زودتر و برخی دیرتر اهلی می شوند .  مهمترین نکاتی که باید به هنگام رام کردن پرنده خود در نظر بگیرید صبر ، پرهیز از عجله و پرهیز از هزگونه رفتار خشونت آمیز با پرنده است .

 1. چند روز اولیه ( این زمان ممکن است چند ماه نیز طول بکشد ) کاسکو با محیط خانه شما آشنا می شود و بتدریج به شما که پرستاری آن را برعهده گرفته اید عادت می کند . همواره سعی کنید انواع سبزی ها میوه ها حبوبات ذرت استخوان ران مرغ و سایر مواد غذایی مجاز کاسکو را در اختیار آن قرار دهید و توجه کنید کدام غذا را بیشتر دوست دارد .
 2. ازهمان روزهای اول می توانید اسباب بازی های مختلفی در اختیار پرنده تان قرار دهید . کاسکو ها بطور متوسط روزانه ساعاتی را به بازی کردن می گذرانند . بهتر است اسباب بازی ها از جنس چوب غیر سمی باشند که پرنده آن ها را بجود زیرا طبق غریزه این پرنده در زندگی جنگلی خود وقت زیادی را به جویدن ترکه های نرم و خوردن جوانه درختان می گذراند . شما باید این سرگرمی را در اختیار پرنده تان قرار دهید .
 3. خو گرفتن به محیط جدید و اهلی شدن پرنده تا حد زیادی به تلاش شما بستگی دارد . هر چه وقت بیشتری برای پرنده تان بگذارید و با او مهربان باشید پرنده نیز زودتر به محیط جدید عادت می کند و ترسش از شما می ریزد.
 4. از همان روزهای اول روزانه چند مدت در یک متری جلوی قفس بنشینید تا ترسش زودتر از شما بریزد . در این اوقات شما می توانید با حرف های زیبا و ملایم با پرنده تان صحبت کنید و او را به اسمش صدا بزنید .
 5. هرگاه پرنده شما شروع به جیغ کشیدن کرد و یا خود را دیواره قفس چسباند شما باید از جلویش بلند شوید و تنهایش بگذارید یا دورتر بنشینید .
 6. هر روزی که قصد نزدیک شدن به قفس پرنده را دارید همان اصول را رعایت کنید با این روش می بینید که پرنده به تدریج قیافه شما را شناخته و به آن اعتماد می کند و هر چه به قفس نزدیک می ایستید از شما نمی ترسد . هر چه کاسکو بیشتر به شما عادت کند کمتر جیغ می کشد و زودتر با شما دوست می شود .
 7. وقتی پرنده شما را به عنوان دوست پذیرفت به این معنی نیست که درب قفس را باز کنید و منقار یا بدن پرنده را لمس کنید . هنوز زود است و اگر چنین کنید پرنده یا به شما حمله می کند و یا شما را گاز می گیرد و یا به دیواره قفس می چسبد و جیغ می کشد .
 8. اجازه دهید با این روش ملایم کاسکو به تدریج به شما اعتماد کند و از حالت وحشی به حالت اهلی تبدیل شود . هر چه پرنده رام تر شود آموزش آن هم راحت تر خواهد بود . رفتار همه کاسکو ها یکسان نیست و امکان دارد یکی بعد از ۲ ماه و دیگری بعد از چهار ماه اهلی شود.
 9. شما نمی توانید با اعمال خشونت طوطی را رام کنید و هرچه بیشتر خشونت نشان دهید نتیجه عکس می گیرید . به یاد داشته باشید هر نوع تنبیه رام کردن کاسکو را به عقب می اندازد .
 10. هر چه کاسکو جوان تر باشد به علت کمتر گذراندن عمر خود در طبیعت خاطرات کمتری از طبیعت وحشی دارد و لذا زودتر با محیط خانه شما و خود شما آشنا و اهلی می شود .
 11. تمام کاسکو ها راه شدنی هستند فقط باید صبر و حوصله داشته باشید و روش های رام کردن را یاد بگیرید و به مرور زبان رفتاری آن ها را بیاموزید .
 12. هرگز به رفتارهای بد پرنده واکنش نشان ندهید و انها را نادیده بگیرید .
 13. در تمام مدت از انجام حرکات سریع و ناگهانی که موجب ترس پرنده می شود بپرهیزید و محیط را آرام نگه دارید .
 14. هیچگاه پرنده را تنبیه نکنید .

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن