آموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

ریزش مو سگ ریزش مو توله سگ ریزش مو سگ هاسکی

ریزش مو سگ ریزش مو توله سگ ریزش مو سگ هاسکی

ریزش مو (آلوپسی) یک اختلال رایج در سگ ها است که باعث می شود حیوان به طور کامل یا موضعی موهای بدن خود را از دست بدهد. علت این مورد می تواند اختلالات سیستم غدد درون ریز، سیستم لنفاوی ، سیستم ایمنی بدن او ، آلودگی های انگلی و … باشد. ریزش مو می تواند سگ ها و گربه ها در تمام سنین، نژاد و جنس تحت تاثیر قرار دهد و به تدریجی یا حاد ظاهر شود .

علائم و انواع

ریزش مو در سگ ها بسیار قابل توجه است و می تواند بصورت یک ریزش موضعی و یا متقارن مشخص می شود. همچنین ممکن است به صورت حلقه های طاس شده دیده شود، همراه با شوره زدن ، پوسته پوسته شدن و التهاب در اطراف ناحیه درگیر. برخی از سگها که از ریزش مو رنج می برند، ممکن است پوسته پوسته شدن پوست نیز داشته باشند.
یکی از شایعترین علل آلوپسی، جرب است که به وسیله دمودکس ایجاد می شود. ریزش مو ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که اختلال در رشد فولیکول های مو، اغلب در اثر عفونت، تروما، بیماری ایمنی، یا ناهنجاری های سیستم غدد درون ریز اتفاق بیفتد . اگر نقاط مختلفی از موریختگی وجود داشته باشد، می تواند با التهاب فولیکول مو مرتبط باشد. در عین حال منطقه گسترده تر از ریزش مو ممکن است مشخصه بیماری خاص باشد.

 

تشخیص

 الگو و شدت آلوپسی برای طرح تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

  • مناطق متعدد از ریزش مو – اغلب همراه با قرمزی پوست و پوسته پوسته شدن ملایم پوست است. قارچ زدگی مانند رینگ ورم یا عفونت های باکتریایی عموما با این نوع از ریزش مو مرتبط است. یکی دیگر از علل رایج، اسکلرودرمی است .اسکلرودرمی وضعیت پوستی است که از بافت اسکار یا در نتیجه واکسیناسیون ایجاد می شود.
  •  ریزش موی متقارن – علل متعددی برای این عارضه وجود دارد، از جمله میزان بیش از حد استروئید تولید شده توسط غده فوق کلیه در بدن سگ، سطح هورمون تیروئید کم، افزایش سطح استروژن، سطح پایین ترشح هورمون زنانه و ریزش مو وابسته به تستوسترون ( زمانی اتفاق می افتدکه سطح آنها ناگهان در سگ کاهش یابد).
  • ریزش مو عمومی یا پراکنده – جرب یکی از علل شناخته شده ترین این نوع از ریزش مو است. علل دیگر عبارتند از عفونت باکتریایی و رینگ ورم . که با قرمزی پوست و التهاب همراه است.

 

نکته ۱ : گاهی ریزش مو در سگ شما طبیعی است و نیازی به نگرانی نیست . معمولا زمانی که ریزش مو بصورت موضعی است نگران کننده تر است و حتما باید موضوع را با دامپزشک خود در میان بگذارید چرا که می تواند صدماتی به سلامتی سگ شما وارد کند.

نکته۲ : آلرژی سگ شما می تواند باعث ریزش مو شود. مثل انسان ، سگ ها می توانند واکنش های آلرژیک به مواد غذایی، عوامل محیطی مانند گرده، یا انگل هایی مانند کک و جرب ها داشته باشند.

 


شما می توانید درصورت نیاز قبل از مراجعه حضوری جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن