آموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

شست و شوی سگ

*** شست و شوی سگ ***

 • شست و شوی سگ : از شستن بیش از حد سگ خود  اجتناب کنید. معمولا هیچ دلیلی وجود ندارد که سگ را بشویید، مگر اینکه عفونت پوستی داشته باشد و یا بوی بدی داشته باشد. شما معمولا می توانید سگ خود را یک بار در ماه حمام کنید تا بوی بدی نیز نگیرد .شستن بیش از حد سگ می تواند باعث تحریک پوست شود و ممکن است باعث خارش بسیار شدید در سگ شود.سعی کنید موهای سگتان را برس بکشید  این کمک خواهد کرد که او را در میان هر سری حمام تمیز بماند ، و همچنین برای پوست و موهای او مناسب است. اگر سگ شما دارای عفونت پوست باشد، با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید که بهترین روش شستن و درمان سگ شما چیست.

 

 • سعی کنید سگ خود را با حمام کردن آشنا کنید. اگر شما سگی را تازه به خانه آورده باشید ممکن است از حمام ترس داشته باشد. شما می توانید به او کمک کنید تا حمام شدن را بخوبی تجربه کند و به او جایزه دهید . اگر سگ شما از حمام وحشت زده است ، سگ خود را در یک وان خالی (یا هر کجا که سگ خود را می شویید) قرار دهید. سریع آب را باز نکنید. با صدایی تسکین دهنده با او صحبت کنید و به او اسباب بازی یا جایزه دهید. این به او کمک می کند تا حمام شدن را با تجربه ای خوشایند پشت سر بگذارد . بتدریج آب گرم را بر روی بدن او بگیرید . هر زمان که سگ خود را می شویید سعی کنید به آن جایزه ای دهید .توله سگ خود را با شستن او بعد ازسن پنج هفتگی ، به حمام آشنا کنید. وقتی توله سگ خود را در سنین پایین با یک تجربه ی خوشایند حمام کردن آشنا می کنید در سنین بالاتر راحت تر حمام شدن را قبول می کند.

 

 • شامپو مناسب را انتخاب کنید. شامپو ملایم ساخته شده برای سگ ها بهترین ایده است. شامپویی را انتخاب کنید که تعادل PH خنثی (۷) داشته باشد. از عطرها و رنگ های مصنوعی استفاده نکنید، زیرا این می تواند پوست سگ شما را تحریک کند و بسیار خطرناک است.شما نباید از شامپوهای انسانی برای شستن سگ خود استفاده کنید. پوست سگ دارای تعادل PH متفاوتی نسبت به پوست انسان است و شامپو انسان می تواند این تعادل را بهم بزند. بر هم خوردن تعادل pH می تواند باعث رشد باکتری ها، انگل ها و ویروس ها شود. شامپو جو دوسر( oatmeal shampoo ) انتخاب خوبی برای اکثر سگ ها است. اگر مطمئن نیستید که چه چیزی را استفاده کنید، از یک شامپوساده و safe برای شروع استفاده کنید . اگر سگ شما دارای خارش پوستی یا وضعیت دیگری باشد، اغلب آن را خراش می دهد که بیشتر پوست او را تحریک می کند. شامپو درخت چای ( tea tree shampoo ) می تواند برای برخی از سوزش ها , و حساسیت های پوست مفید باشد.  از رفتن شامپو به دهان سگ خود جلوگیری کنید زیرا روغن درخت چای درصورت خورده شدن سمی است. برای تعیین آنکه چه شامپویی برای سگ شما با شرایط پوستی ویژه ماسب است ، با دکتر دامپزشک خود مشورت کنید.برخی از شامپو ها می توانند به جلوگیری از آلودگی با کک کمک کنند. به دنبال شامپو حاوی پيرترين، پيرتروم يا روغن مرکبات بگردید .

 

 • کیسه مقعدی سگ خود را دست نخورده بگذارید، مگر اینکه بدانید چگونه آنها را با اطمینان باید تمیز کنید. سگ شما در پشت خود در لبه مقعد کیسه های کوچک مقعدی دارند. برخی از مراقبت کنندگان سگ پیشنهاد می کنند کیسه های مقعدی سگ را در هنگام تمیز کردن پاک کنید. اگر دامپزشک شما تایید می کند و شما می دانید که چگونه می توانید کیسه های مقعدی را خالی کنید آن را با خیال راحت در این مرحله شست و شو انجام دهید. در غیر این صورت، آن را انجان ندهید . اگر سگ شما کیسه های مقعدی ملتهب یا تحریک شده دارد ، حتما با دکتر دامپزشک خود مشورت کنید.
 • یک مکان را انتخاب کنید اگر سگ بسیار کوچک دارید، می توانید او را در یک لگن لباسشویی یا سینک شست و شو دهید. شما می توانید سگ های بزرگتر را درزیر دوش یا وان حمام کنید. اگر خارج از منزل خیلی سرد نباشد، شما حتی می توانید سگ خود را در خارج نیز بشویید .اگر سگ خود را در یک وان حمام یا سینک بشویید، کف آن وقتی آب روی آن ریخته میشود لغزنده خواهد شد. برای کمک به آرامش سگ خود ، حوله ای را در کف وان یا سینک بگذارید. شما همچنین می توانید یک کفپوش حمام لاستیکی یا پد های چسب نایلون در کف وان و یا سینک استفاده کنید.در صورت امکان یک مکان محدود را انتخاب کنید سگ شما ممکن است در حین حمام مضطرب یا ناراحت باشد و سعی کند فرار کند. اگر سگ خود را در مکانی خارج از خانه شست و شو می کنید، حتما مکان را محدود کنید و یا حصار بکشید تا سگتان فرار نکند. سگ خود را برای شستشو آماده کنید. قبل ازحمام دادن سگ خود موهای او را برس بکشید. این موضوع مخصوصا در صورتی مهم است که سگ شما موهای ضخیم، سفت و محکمی داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که موهایی که در هم گره خورده یا به هم پیچیده هستند باز می شوند .اگر سگ شما دارای هر گونه کنه باشد، حتما از توصیه های دامپزشک خود برای رهایی از آلودگی کنه ای استفاده کنید .اگردر موهای سگ شما مواد چسبنده مانند صمغ ، گل و یا چسب گیر کرده، آنها را میتوانید با روغن گیاهی بشویید و بگذارید مدت ۲۴ ساعت بگذرد.
 • ناخن سگ خود را بگیرید. اگر ناخن سگ شما نیاز به پیرایش داشته باشد، قبل از حمام کردن آن را به به دامپزشک خود بسپارید و یا چنانچه از خود مطمئن هستین آن را انجام دهید. این کار کمک می کند تا او به طور تصادفی هنگام حمام کردن به شما آسیبی نرساند.ناخن سگ خود را خیلی کوتاه نکنید ! .اگر ناخن را بیش از حد بچینید به راحتی می تواند باعث خونریزی و عفونت شود. به همین دلیل اگر در این کار وارد نیستید و به کار خود اطمینان ندارید حتما آن را به دکتر دامپزشک خود بسپارید.
 • تمامی تجهیزات مورد نیاز خود را از قبل فراهم کنید. هنگامی که فرایند شستشو را شروع کنید، همه چیزهایی را که نیاز دارید باید نزدیک به دست شما قرار بگیرند. شما باید حوله، توپ بازی، شامپو سگ، جایزه ها، پنبه و یک دستمال یا اسفنج را از قبل فراهم آورده باشید. اگر شلنگ یا دوش قابل جدا شدن ندارید، برای شستشو، یک سطل یا مخزن نیاز دارید.شامپوها و بطری های دیگر را که مورد نیاز شماست از قبل باز کنید، تا در طول شست و شو نیاز نباشد این کار را انجام دهید.اگر سگ شما در حمام بسیار مضطرب باشد ، ممکن است بخواهید از شخصی کمک بگیرید. پنبه را در گوش سگ خود قرار دهید. وقتی گوش سگ ها مرطوب می شوند، می توانند خطرعفونت گوش را افزایش دهند. قرار دادن توپ پنبه در گوش او کمک خواهد کرد که کانال گوش خشک بماند .توپ های پنبه را خیلی پایین فشار ندهید. فقط آنها را به اندازه ای داخل گوش قرار دهید که کانال گوش خیس نشود تا سگ شما از حمام بیرون بیاید.
 • اگر سگ شما گردنبد دارد گردنبند سگ خود را بردارید. برای تمیز کردن ناحیه گردن، باید گردنبند سگ برداشته شود . اگر به یک قلاده نیاز دارید تا سگ خود را در حین حمام نگه دارید، بهتر است از یک قلاده نایلونی استفاده کنید. گردنبندهای چرمی هنگام خیس شدن می توانند کوچک شوند و سگ شما را خفه کنند.
 • دمای آب را متعادل نگه دارید. سگ ها درست مثل شما به آب گرم حساسند. قبل از اینکه سگ خود را بشویید ، دمای آب را بررسی کنید. آب باید متعادل باشد. آب خیلی سرد می تواند سگ شما را سرد کند، که برای توله ها بسیار خطرناک است. اگر در یک سینک و یا وان سگ خود را حمام می کنید، ارتفاع آب آن را تا زانوهای سگ خود با آب متعادل تنظیم کنید. بدن سگ خود را با آب مرطوب کنید. توصیه نمی شود سر و صورت سگ را بشویید. این کار می تواند آب را در گوش سگ کند و یا شامپو در چشمان سگ برود. در عوض، او را از گردن به پایین خیس کنید. اطمینان حاصل کنید که موهای بدنش کاملا خیس شده است. این می تواند برای سگ هایی که موهای زیاد و بسیارضخیم دارند طول بکشد. اگرشلنگ یا دوش قابل جدا شدن داشته باشید، آن را برای اسپری آب روی سگ خود استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که فشار آب خیلی زیاد نیست . فشار زیاد آب می تواند او را بترساند.اگر از یک سطل یا کوزه استفاده کنید تا سگ خود را مرطوب کنید، اطمینان حاصل کنید که از ریختن آب بر سر او جلوگیری می شود.

 

 • حال نوبت آن است که از شامپوی مخصوص سگ استفاده کنید. اگرموی سگ شما خیلی ضخیم یا بلند باشد، ممکن است بخواهید شامپو را با مقداری آب از قبل در ظرفی رقیق کنید. برای سگ هایی با موی کوتاه، فقط یک نوار شامپو را به بدن بمالید. شامپو را روی موها ماساژ دهید.لازم نیست ازاسفنج برای شامپوزدن استفاده کنید. در حقیقت، استفاده از دستان شما در هنگام شامپو زدن بسیار بهتر است. با این کار می توانید بدن سگ خود را برای علائم غیر معمول مانند ضربه یا التهاب بررسی کنید. شامپو را به سر و صورت سگ ندهید. اگر صورت سگ کثیف باشد، برای پاک کردن کثیفی، از دستمال مرطوب استفاده کنید. اگر سگ شما موهای بسیار بلند داشته باشد، شامپو را در جهت رشد موها ماساژ دهید. این کار از گره خوردن موها جلوگیری میکند.

 

 • بدن سگ را ( نه صورت ) بشورید . دست خود را به زیر بغل، شکم، دم و ناحیه کشاله ران، و همچنین پاها بکشید. شامپو را روی بدن سگ خود تا زمانی که دستورالعمل شامپو توضیح داده است نگه دارید. بعضی از شامپو ها حاوی موادی هستند و ممکن است برای مدت زمان مشخصی موثر باشند.

 

 • صورت سگ خود را پاک کنید. اگر صورت سگ شما کثیف باشد، برای پاک کردن خاک، از دستمال مرطوب استفاده کنید. داخل گوش را با دستمال پاک نکنید؛ این می تواند گوش ها را خیلی مرطوب و عفونی کند.بعضی از سگ ها دارای یک عفونت پوستی بر روی پوزه خود هستند به نام فورونکولیوز که به صورت جوش های کوچک یا بزرگ قرمز به نظر می رسند. اگر سگ شما این شرایط را داشته باشد، باید با دامپزشک خود مشورت کنید تا ببینید که چگونه به درستی موضع را تمیز کنید. دامپزشک شما ممکن است یک شامپو یا پماد ضدعفونی کننده به شما بدهد.اگر سگ شما دارای چین پوستی است، مطمئن شوید که لابلای آنها بخوبی تمیز می شود.

 

 • سگ خود را کاملا خشک کنید. مهم است که تمام پس مانده های شامپو را ازموهای سگ خود بشویید. این ممکن است چندین بار نیاز به تلاش کردن داشته باشد ، به ویژه هنگامی که موهای سگ شما ضخیم یا بلند است. چنانچه سگ خود را به درستی خشک نکنید می تواند منجر به تحریک پوست و عدم تعادل pH شود.به یاد داشته باشید آب بر روی سر و صورت سگ خود باقی نگذارید. اگر شما می توانید یک حوله میکرو فیبر بسیار جاذب پیدا کنید چرا که فرآیند خشک شدن سریع تر می شود؛ با این حال، حتی یک حوله هم کار می کند.حوله را روی پشت سگ خود قرار دهید و خشک کنید. . به یاد داشته باشید که طبق غریزه طبیعی سگ شما خود را خشک می کند.بعضی از مردم ممکن است از خشک کن مو برای خشک کردن مو سگ خود استفاده کنند. برای جلوگیری از سوختن سگ خود، دمای خشک کن را مناسب تنظیم کنید . هرگز مو خشک کن یا سشوار را در روبروی چهره سگ خود قرار ندهید.

 

 • موهای سگ خود را از هم جدا کنید اگر سگ شما موهای خيلي بلند يا پر باشد ممکن است برس کشیدن زمانی که موها هنوز مرطوب است راحت تر باشد.

 

 • به سگ خود جایزه دهید. برای حفظ رابطه مثبت و تجربه خوب حمام کردن ، به سگ خود هر بار که او را می شویید جایزه دهید . او را برای خوب بودن ستایش کنید. به این ترتیب، سگ شما یاد می گیرد که زمان حمام زمان نگران کننده ای نیست، بلکه یک زمان سرگرم کننده است که شامل جایزه و ستایش است.

 

 • پس از اتمام خشک کردن توپ پنبه را از گوش سگ خود بردارید. شما باید گوش سگ را از موم بیش از حد پاک کنید تا از تحریک یا عفونت جلوگیری شود.شما می توانید از یک شستشوی دهنده مخصوص گوش استفاده کنید.برخی از پاک کننده های گوش را می توانید بر روی توپ پنبه قرار دهید. از سواب پنبه استفاده نکنید. اگر آنها را بیش از حد وارد کنید، می توانید به گوش سگ خود آسیب برسانید.
  توپ پنبه را در اطراف داخل گوش بکشید . توپ پنبه را برای باقی مانده موم چک کنید. هنگامی که شما مومی بر روی پنبه ندیدید ، گوش سگ شما تمیز است. سعی نکنید محلول را مستقیما به گوش سگ ریخته و یا اسپری کنید. بسیاری از سگ ها این را دوست ندارند. اگر سگ شما موهایی دارد که از کانال گوشش رشد می کند، با دکتر دامپزشک خود مشورت کنید. بعضی از نژادها می توانند موی گوش درهم و برهم ایجاد کنند که می تواند منجر به عفونت گوش شود

 

 • چشم سگ خود را تمیز کنید. بعضی از سگ ها شرایطی به نام epiphora دارند که وقتی است که اشک سگ شما زیاد شده و روی چهره آن سرازیر می شود . در گونه های برکیوسفالیک ( پوزه کوتاه ) مانند بسیاری از تریر ها و چیهواوا این بسیار شایع است.برای جلوگیری از حساسیت یا عفونت باکتریایی، این اشک اضافی را بشورید. کلوئید سیلور معمولا توصيه می شود، زيرا استفاده از آن اطراف چشم امن است و در فرم اسپری یا قطره مایع شکل وجود دارد. کلوئید سیلور را روی یک توپ پنبه بکشید و چشم های حیوانات خود را پاک کنید. بسیاری از فروشگاه های عرضه کننده وسایل حیوانات خانگی پاک کننده های اشک را عرضه می دارند. فقط اطمینان حاصل کنید که محصول ضد حساسیت است . حتما پیش از استفاده دارو یا محصولی اطراف چشم با دکتر دامپزشک خود مشورت کنید.

 

شما می توانید در صورت تمایل قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن