آموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

عقیم سازی سگ ماده

عقیم سازی سگ ماده

جفت گیری های ناخواسته و متعاقبا افزایش سگ ها و گربه ها باعث بروز مشکلات اجتماعی و رد بعضی مواقع مشکلات اکولوژیک عمده ای شده است. این حیوانات می توانند عامل بیماری های مشترک(هاری، لیشمانیوز) باشند هم چنین باعث آلودگی محیط زیست و اثر منفی روی گونه های وحشی گردند. آسیب به فضاهای عمومی و سایر دام ها و انسان ها نیز از دیگر عوارض زیاد جمعیت این گونه ها می باشد. میلیون ها قلاده از این حیوانات هرساله به دلیل تصادف با وسایل نقلیه و یا حمله سایر سگ ها از بین می روند یا در طی برنامه های کشتار و حذف سگهای ولگرد، یوتانایز می شوند.

با توجه به دلایل فوق، سگ های بدون صاحب( سگ های ولگرد یا وحشی، سگ های تحت مراقبت انجمن های حمایت از حیوانات) قبل از پیدا شدن صاحب جدید باید عقیم شوند. هم چنین به صاحبین سگ ها نیز درباره این موضوعات اطلاع کافی داده شود.

تعیین زمان مناسب عقیم سازی سگ ماده

عقیم کردن سگ ها قبل از اولین فحلی از نظر محل جراحی مناسبترین زمان است. مسلما احتمال بروز عوارض را کاهش می دهد. زیرا بسیاری از ساختارهای مجرای تناسلی بعد از اولین چرخه ی فحلی بزرگ می شوند قطعا انجام عمل قبل از اینکه سگ یا گربه ماده زایمانی داشته باشد ساده تر است.
حاملگی نه تنها باعث بزرگ شدن رحم می شود بلکه با بزرگ شدن عروق خونی همراه است. بزرگی ارگان ها و عروق، برش بزرگتر شکم و عمل جراحی طولانی تر و متعاقبا خطر بیشتری را به همراه دارد.
مزیت دیگر جراحی در سنین پایین این است که وقتی تخمدان برداشته می شود و حیوان در معرض استروژن های اولین چرخه ی فحلی قرار نمی گیرد؛ در نتیجه، میزان بروز تومورهای پستانی در حیوانات ماده ای که تماس طولانی مدت با هورمون های استروژنی نداشته اند، کاهش قابل توجهی دارد(مرجانی،۱۳۸۵؛ بنی آدم، ۱۳۸۶). گرچه این مساله به اثبات نرسیده است ولی اعتقاد بر این است که انجام عمل در این زمان روی وزن، مصرف غذای روزانه، سطح فعالیت حیوان اثر می گذارد و متعاقبا چاقی رخ می دهد. معمولترین عارضه این عمل بروز بی اختیاری ادراری می باشد. هم چنین در نژادهای بزرگ اگر قبل از ۶ ماهگی انجام می شود باعث می شود زاویه استخوانی درشت نی یا ران زیاد شود و پارگی لیگامنت صلیبی رخ دهد. انجام آن در بین ۶ تا۸ هفتگی باعث کوچک ماندن فرج و غدد پستانی خواهد شد. بنابراین اکثر صاحب نظران عقیم نمودن بعد از اولین فحلی را توصیه می کنند.

دامپزشکان در ایالات متحده پیشنهاد می کنند که برای جلوگیری از باروری های ناخواسته و کاهش خطر ابتلا به نئوپلازی های پستانی، سگ ها و گربه ها قبل از اولین استروس یا فحلی خود عقیم شوند. معمولا، سگ ها و گربه هایی که برای تکثیر و پرورش استفاده نمی شوند در سن تقریبا ۶ ماهگی اوریوهیسترکتومی شوند. برای کنترل و کاهش مشکل افزایش جمعیت سگ های خانگی، دامپزشکان تحقیق در رابطه با این مساله آغاز کردند که آیا عقیم سازی در سنین پایین برای سگ ها و گربه های خانگی ایمن هست یا خیر .در سگ های ماده جوان بهتر است که عقیم سازی را تا سن ۳ تا ۴ ماهگی عقب انداخت تا مانع از افزایش خطر ابتلا به بی اختیاری ادراری شود که به درمان با استروژن پاسخ می دهد .
در پناه گاه هایی که تعداد زیادی سگ های جوان نگهداری می شوند مزایای عقیم سازی سگ ها قبل از واگذاری بیشتر از افزایش خطر ابتلای آنها به بی اختیاری ادراری است.

تعیین زمان مناسب عمل جراحی عقیم سازی سگ ماده بعد از اولین فحلی

اگر عمل در مرحله پرواستروس و استروس انجام شود، به دلیل افزایش خون رسانی، بیهوشی و جراحی طولانی تر می شود و خطر خون ریزی در طی و بعد از جراحی بیشتر می شود. اگر عمل جراحی برداشت تخمدان و رحم در طی آبستنی انجام شود، خطرات مشابهی مثل از دست رفتن آب بدن و آنمی بوجود می آید، چرا که رحم آبستن سنگین به روش جراحی از محوطه شکمی همراه با خونریزی و خروج مایعات برداشته می شود. تغییرات فیزیولوژیکی طبیعی آبستنی نیز ممکن است بیهوشی و جراحی را پیچیده کند.
شایع ترین عارضه برداشت تخمدان ها و رحم در طی دی استروس سگ ماده غیرآبستن، بروز آبستنی کاذب است. حداقل دو ماه از فحلی سگ ماده، زمانیکه در مرحله آنستروس هست، بهترین زمان برای عقیم کردن سگ های ماده است. در موارد ابتلا پیومتر، سگ باید هنگامی عمل شود که شانس زنده ماندنش بیشتر باشد.


شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن