آموزش نحوه پرورش حیواناتآموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیواناتدسته‌بندی نشده

علت استفراغ کف سفید در سگ | دلیل استفراغ زرد رنگ در سگ ها | استفراغ کف مانند در سگ | علت استفراغ کف سگ

انواع استفراغ در سگ و بررسی علل پیدایش آن

علت استفراغ کف سفید در سگ | دلیل استفراغ زرد رنگ در سگ ها | استفراغ کف مانند در سگ | علت استفراغ کف سگ

سگها به دلایل بسیاری استفراغ میکنند. برخی از دلایل جدی هستند، در حالی که برخی نگران کننده نیستند. یادگیری بسیار خوب است که شما بتوانید بین این دو تمایز قائل شوید اما ضروری است که توصیه های دامپزشک خود را نیز جدی بگیرید و در صورت بروز مشکل با او تماس بگیرید.

تفاوت بین “استفراغ” و “برگشت مواد غذایی” چیست ؟

یکی از مهم ترین مواردی که باید در نظر داشت این است که “استفراغ” و “برگشت مواد غذایی” یکسان نیست .

  • برگشت غذا به صورت غیرفعال با مواد غذایی هضم نشده همراه است و غذا از مری بالا آمده و بدون فشار شکمی است . معمولا برگشت غذا نشانه ای از اختلال در مری است. بازگشت غذا باید از استفراغ متمایز شود چرا که علت و درمان برای دو حالت بسیار متفاوت است.
  • استفراغ در سگ ها معمولا نشانه هایی مانند حالت تهوع ، سوزش ،لیسیدن لب ها و ترشح بیش از حد بزاق را دارد. استفراغ یک فرآیند فعال است و انقباضات آشکار دیواره شکم را شامل میشود .

استفراغ حاوی ماد غذایی مشخص و تکه تکه اغلب نشانه چیست ؟

استفراغ حاوی مواد غذایی مشخص اغلب ( نه همیشه ) مربوط به غذا یا چیزی است که سگ شما خورده است. این نوع از استفراغ که در آن شما هنوز می توانید قطعات مواد غذایی را شناسایی کنید ، نشانه ای است که مواد غذایی خورده شده مدت زیادی در معده نمانده است یا به عبارتی این قطعات به ما می گویند که غذا زمان زیادی برای هضم نداشته است . همچنین می تواند نشان دهد که سگ خیلی سریع غذا خورده و یا بلافاصله پس از غذا خوردن شروع به فعالیت سنگین مثل دویدن کرده است
از طرف دیگر، استفراغ حاوی مواد غذایی یا تکه تکه نشان می دهد که هضم و رسیدن غذا به معده ، مدت کمی قبل از استفراغ بوده است . اگر حیوان خانگی شما عوق می زند و یا مقداری نفخ دارد و غذا تا حدودی هضم شده باشد و مقداری مایع باشد ، ممکن است در استفراغ گرانول هایی ( دانه های گرد و ریز ) نیز وجود داشته باشد که نشان دهنده وجود خون در استفراغ سگ است. گرانولها ممکن است مانند دانه های قهوه به نظر برسند یا ممکن است به صورت خون واقعی باشند.

استفراغ و اسهال مکرر در اثر بیماری هایی نظیر پاروو ویروس یا دیستمپر در سگ ها کشنده بوده و حتما باید توسط دکتر دامپزشک بررسی و به درمان برسد
آنها را جدی بگیرید !!!

استفراغ آبکی ، کف آلود ، شفاف اغلب نشانه چیست ؟

استفراغ کف آلود ، لزج یا شفاف ، متفاوت از استفراغی است که حاوی غذای هضم شده است. در بعضی موارد، استفراغ مایع که زرد یا شفاف است نشانه ای از مسائلی کاملا متفاوت است که هیچ ارتباطی با مصرف مواد غذایی ندارد.
یکی از چیزهایی است که باید در نظر داشت، این است که مایعی که از دهان سگ شما خارج می شود، همیشه استفراغ نیست . سگ ها ممکن است هیجان زده شوند یا استرسی را تجربه کنند و بدنبال آن مایع شفاف از دهان خود دفع کنند. این مایعات اگر با محتوای معده همراه باشند استفراغ است . دقت شود که در برخی موارد صاحبان سگ متوجه می شوند که بدنبال سرفه های مکرر در سگ ، از دهانش مقدار زیادی مایع شفاف دفع می شود که استفراغ نیست .

استفراغ زرد رنگ در سگ ها اغلب نشانه چیست ؟

در اغلب موارد، استفراغ زرد نشان می دهد که معده سگ نسبتا خالی از غذا است. رنگ زرد از صفرا می رسد، یک مایع گوارشی است که در کبد تولید می شود، در مثانه ذخیره می شود و سپس به روده کوچک درست زیر معده منتقل می شود. استفراغ زرد رنگ اغلب به این دلیل است که معده سگ شما خالی است و صفرا می تواند تحریک کننده برای استفراغ باشد. اگر سگ شما از سایر جهات سالم باشد و علائم دیگری نداشته باشد – و به طور معمول غذا بخورد و عمل دفع را انجام دهد – ممکن است کاهش زمان بین وعده های غذایی به درمان او کمک کننده باشد . اما این بدان معنا نیست که سگ شما باید بیشتر تغذیه شود. در عوض، یک وعده غذا را می توان به دو یا سه وعده غذای کوچکتر اما مکرر تقسیم کرد.
متاسفانه، بسیاری از بیماری ها وجود دارد که می تواند سگ را به استفراغ با معده خالی وادار کند ، بنابراین اگر شما متوجه این مشکل شدید، تماس تلفنی با دامپزشک مشاور خود ایده خوبی است.

استفراغ سبز رنگ در سگ ها اغلب نشانه چیست ؟ 

بعضی از سگ ها ممکن است علف بخورند، این کار احتمالا برای محافظت از مری است ، زیرا علف می تواند در هنگام استفراغ سگ اجرام تیز مانند تکه استخوان ها را پوشش دهند. اگر چمن در استفراغ وجود داشته باشد ، ممکن است قبلا پاسخ خود را گرفته باشید. بنابراین سگ خود را از بازی بر روی چمن دور نگه دارید و ببینید که استفراغ قطع میشود یا خیر .

تفاوت اصلی میان استفراغ مایع و نیمه جامد چیست ؟

در واقع، تفاوت اصلی میان استفراغ مایع و نیمه جامد این است که استفراغ مایع اغلب می تواند نشانه ای از یک مسئله جدی باشد که دلیل آن برای شما نامشخص است ، در حالی که استفراغ گرانوله همراه با تکه های مواد غذایی هضم نشده بیشتر بدنبال چیزی است که خورده و تقریبا هضم شده است.
اغلب استفراغ مایع به این معنی است که ما باید به مشکلاتی در کلیه، کبد، پانکراس یا التهاب دستگاه گوارش دقت کنیم، چرا که احتمالا علت مرتبط با مواد غذایی خورده شده یا حساسیت نیست .

نکته : در اکثر موارد استفراغ سگ ناشی از خوردن مواد محرک و غیر مغذی نظیر آشغال، کاغذ و سایر مواد غیر قابل هضم می‌باشد. در این موارد سگ در ابتدا آنچه را که خورده است استفراغ می‌کند و در نوبت‌های بعد مایع سفید رنگی همانند سفیده تخم مرغ یا مایع زرد رنگی را استفراغ خواهد کرد.
در این موارد غذای حیوان را ۲۴ ساعت قطع کنید (توله‌ها ۱۲ ساعت) و به جای آب قطعات یخ در اختیار حیوان قرار دهید تا حجم زیادی مایع وارد معده حیوان نشود. در صورت استفاده از آب برای سگ‌های کوچک فقط ۵۰ – ۱۰۰ میلی‌لیتر و برای سگ‌های بزرگ فقط ۲۰۰ میلی‌لیتر آب قرار دهید.


شما می توانید درصورت نیاز قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. سلام توله من دیروز کف سفید بالا میآورد امروز از صبح هرچی دنبالش میگردم نیستش امکانش هست چیزیش شده باشه؟چیکار کنم چجوری پیداش کنم 😔 یعنی ممکنه مرده باشه؟😣

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن