آموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

غذاهای سمی برای سگ ها

چه غذاهایی برای سگ ها سمی هستند ؟

*** غذاهای سمی برای سگ ها ***

یک زندگی آرام و نگهداری خوب برای سگ شما شامل دانستن چیزهایی است که نباید به او بدهید. با کسب اطمینان از اینکه شما در مورد غذاهای سمی برای سگ خود اطلاعات کافی دارید ، می توانید اطمینان حاصل کنید که حیوان خانگی شما سالم است و از آسیب های احتمالی بدور است. در زیر لیست غذای خانگی رایج که برای سگ شما بسیار سمی است آورده شده است.

 

 • شیرینی  و آدامس :
  مواد حاوی کسیلیتون که یک ماده شیرین کننده است و در اکثر آبنبات ها و آدامس ها یافت میشود .  این ماده برای مصرف انسانی بیخطر است ، اما برای سگها سمی است و می تواند کشنده باشد.
 • شکلات، قهوه، چای، سودا و هر چیز دیگری با کافئین :
  این موارد همه ترکیبات شناخته شده ای هستند که برای سگ ها سمی هستند و باعث آسیب شدید قلبی و سیستم عصبی می شوند. خیلی مراقب باشید که سگ ها حتی مقادیر کمی از این ها را دریافت نمی کنند .این مواد می توانند در ترکیب با شکلات شیری ، پودر کاکائو ، شیر کاکائو و … نیز دیده شوند. مقدار مورد نیازاز این مواد برای اینکه تاثیر بدی روی سگ ها بگذارند بسته به جثه و حتی سن سگ ها متفاوت است.

 • قارچ :
  قارچ ها می توانند برای حیوان خانگی شما مرگبار باشند. بسته به نوع قارچ میزان مسمومیت زایی آنها می تواند متفاوت باشد، بنابراین بهتر است از تماس سگ خود با هر نوع قارچی جلوگیری کنید. اطمینان حاصل کنید که سگها به قارچهای وحشی دسترسی ندارند، زیرا اینها برای همه جانداران، حتی انسان نیز می توانند مسمویت زا باشند. علائم مسمومیت با قارچ می تواند چند روز بعد از خوردن آن بروز کند.
 • پیاز و سیر :
  پیاز و سیر می تواند باعث آسیب شدید کبد شود و در مقادیر خاصی می توانند مرگبار باشند. اطمینان حاصل کنید که سگ شما هیچگونه پیازی در اشکال مختلف دریافت نمی کند.مراقب باشید که سیر و روغن سیر یا پودر سیر نیز به تنهایی یا در ترکیب با سایر غذاها از دسترس سگ شما دور است. مصرف پیاز و سیر می تواند موجب آسیب دیدن سلولهای خونی و کم خونی شود. بی حالی و بی اشتهایی از جمله علائم مسمومیت با پیاز و سیر هستند.

 • آجیل :
  اکثر آجیل ها برای سگ ها مضر هستند. آجیل ها ترکیباتی دارند که باعث افزایش رشد سنگهای مثانه و تضعیف استخوان می شوند.

 • آووکادو و خرمالو :
  آووکادو باعث تجمع مایع در ریه ها می شود و برای سگ بسیار سمی است. هر بخشی از آنها از جمله میوه و برگ و سایر قسمت ها خطرناک هستند. خرمالوها هم همینطور هستند . آووکادو از ۲ جهت مضر هستند ، اول اینکه برگهای اووکادو بزرگ است و ممکن است موجب خفگی سگ شما شود و اگر بزرگ شود موجب ایجاد مشکل در سیستم گوارشی سگ شما میشود . دومین خطر ، خطر مسمومیت آووکادو است . این گیاه ماده سمی بنام پرسین تولید میکند که برای اکثر حیوانات کشنده است . این ماده موجب اسیب به قلب می شود .

 • گوجه فرنگی، سیب زمینی و ریواس :
  گوجه فرنگی، و به خصوص سبزی های نابالغ، سمی هستند و می توانند انواع مشکلات را ایجاد کنند که می توانند منجر به نارسایی قلبی شوند. سیب زمینی سبز به خصوص برای سگ ها مضر هستند . ریواس نیز برای سگ ها مضر است.

 • انگور و کشمش :
  شناخته شده نیست که چرا انگور سبب بیماری در سگ ها می شود، با این وجود بسیارخطرناک هستند. اگر سگ شما آنها را بخورد، او را به دامپزشک مراجهع دهید. متاسفانه، اثرات آن بلافاصله قابل رویت نیست.انگور و کشمش می‌‌توانند باعث از کارافتادگی کلیه در سگ شوند. از علائم مسمومیت با آنها می‌توان به استفراغ، افزایش ادرار و افزایش احساس تشنگی اشاره کرد.

 • جوز هندی :
  می تواند برای سگ ها کشنده باشد.

 • الکل :
  سگ ها هرگز نباید هر گونه مشروب در زندگی داشته باشند. الکل باعث مشکلات مختلف رفتاری (شبیه به انسان ها) می شود و بسته به میزان الکل مصرفی سگ ممکن است باعث تشنج، ایست قلبی و مرگ شود.اگر سگ موادی مانند خمیر‌ ترش یا هر ماده ای که دارای مخمر هستند ( حتی خمیر پیتزا ) بخورند ممکن است در معده سگ‌تان الکل تولید شودو باعث مسمومیت و تشنج شود.

 • نوشابه و مخمر :
  این عوامل بیماری زا می توانند مشکلات جدی دستگاه گوارش را برای سگ ها شامل اسپاسم، تشنج و مشکلات قلبی ایجاد کنند. ممکن است اثرات بلافاصله دیده نشوند ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که سگ خود را به سرعت به دامپزشک می رسانید.

 • دانه ماکادمیا :
  سگ ها تنها حیواناتی هستند که دانه ها ماکادمیا برایشان سمی و میتواند کشنده باشد .

 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن