آموزش نحوه نگهداری سگآموزش نگهداری حیوانات

غذای سگ

غذای سگ هاسکی تریر خانگی ژرمن پامرانین نگهبان

خلق و خوی هر سگ متفاوت است و نیازهای تغذیه ای متفاوت دارد. هنگام تغذیه سگ شما باید عوامل مختلفی را در نظر بگیرید. اندازه و سن سگ خود را در هنگام پیدا کردن برند غذایی مناسب در نظر بگیرید. اگر میخواهید غذای سگ را خودتان تهیه کنید، ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. از ابتدا تصمیم بگیرید که آیا می خواهید روزانه غذا را بصورت آزاد در اختیار او قرار دهید یا برای او برنامه ی غذایی تعیین کنید و قوانین بخصوصی برای تغذیه او در نظر بگیرید. شما ممکن است با شرایط خاصی مانند بیماری و چاقی مواجه شوید که سبب تغییر تغذیه سگ می شود. اگر سگ شما بیماری یا نیازهای خاصی دارد، با دامپزشک خود صحبت کنید تا بتوانید با رژیم غذایی آنها را برآورده سازید.

 

 • غذای غنی از پروتئین ها، کربوهیدرات ها و فیبر را پیدا کنید. سگ ها به رژیم غذایی حاوی پروتئین، کربوهیدرات ها و فیبر نیاز دارند تا سالم و سرحال باشند. همانطور که غذای سگ خود را انتخاب می کنید، مطمئن شوید که غذاهای غنی از این مواد مغذی را انتخاب می کنید .
  همانطور که میدانید طبیعت سگ ها نیاز به یک رژیم غذایی غنی از پروتئین است و این مهم ترین عنصر برای انتخاب غذای سگ است. اطمینان حاصل کنید که هر رژیمی که انتخاب میکنید غنی از پروتئین است. نگاهی به مارک های غذایی سگ که از محصولات گوشت واقعی استفاده می کنند و یا پروتئین های مختلف را در رژیم غذایی سگ در نظر گرفته اند بیاندازید . سگ شما می تواند گوشت ارگان هایی مانند قلب و کبد را بخورد، که ممکن است ارزان تر باشد .
  کربوهیدرات برای رژیم غذایی سگ نیز اهمیت دارند. شما می توانید از کربوهیدرات موجود در محصولات مانند گندم، دانه ها، جو و گندم استفاده کنید. همچنین میتوانید از کربوهیدرات موجود در سبزیجات سبز مانند اسفناج یا کلم بروکلی استفاده کنید. بسیاری از مارک های تجاری غذای سگ حاوی این نوع کربوهیدرات برای سگ شما هستند.
  برای اینکه اطمینان حاصل شود که سگ شما فیبر کافی در رژیم غذایی خود دارد میوه ها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند . با این حال، قبل از استفاده از میوه ها برای سگ خود با دامپزشک خود مشورت کنید. بعضی از میوه ها مانند انگور ممکن است برای سگ شما سمی باشد.

 

 

 • برچسب تجاری غذای سگ را بخوانید. ارزان ترین راه برای تغذیه سگ شما این است که برند تجاری مخصوص سگ خود را بیابید. بیشتر مارک های تجاری از ترکیب پروتئین، چربی و فیبر ساخته می شوند. آنها همچنین دارای ویتامین ها و مواد معدنی هستند که سگ شما برای سلامت کلی خود نیاز دارد. به دنبال مواد تشکیل دهنده ای که می دانید سگ شما به آن نیاز دارد مانند گوشت و دانه ها بگردید. محصولاتی که مواد تشکیل دهنده ی خیلی زیادی دارند ممکن است برای سگ شما سالم نباشد.از مصرف مواد غذایی که مقدار زیادی نگهدارنده دارند بپرهیزید. شما همچنین باید ازمصرف مواد غذایی که نوع گوشت مورد استفاده را مشخص نمی کنند بپرهیزید.
  به دنبال محصولاتی که توسط انجمن اداره کنترل تغذیه آمریکا (AAFCO) مهر زده شده اند بگردید. اگر می خواهید مطمئن شوید که یک محصول با کیفیت بدون هیچ گونه مواد مخفی دریافت می کنید، برچسب AAFCO را چک کنید. به خاطر داشته باشید که در صورت داشتن برچسب AAFCO هنوز هم باید لیست مواد تشکیل دهنده را بخوانید و با دامپزشک خود صحبت کنید .

 

از این غذاها دوری کنید !!!

اگر غذای سگ خود را در خانه میگذارید مطمئن شوید که این مواد در دسترس سگ شما نیست:
کشمش ، پیاز، سیر، خمیر مخمر، غذاهای شیرین، که می تواند به چاقی یا مشکلات دندان منجر شود ، آووکادو ، شکلات ، نوشیدنی های کافئین دار.

 

 • در صورتی که قصد دارید غذای سگ خود را در خانه آماده کنید، با دامپزشک خود مشورت کنید. شما می توانید غذای سگ را در خانه، با استفاده از مواد تشکیل دهنده خانگی مانند گوشت، میوه ها و سبزیجات، حاضر کنید. مسلما یک رژیم غذایی خانگی می تواند برای سگ شما سالم باشد زیرا غذای خانگی حاوی مواد نگهدارنده و افزودنی کمتریست. با این حال، سگ ها نیازهای تغذیه ای متفاوتی بسته به جثه، سطح انرژی و سن دارد. قبل از تلاش برای فراهم آوردن غذای سگ خود در خانه، باید با یک دامپزشک تماس بگیرید. شما می خواهید مطمئن شوید که سگ شما تمام مواد مغذی را برای سلامتی خود دریافت می کند یا خیر. سگ ها برای حفظ سلامت خود نیاز به ویتامین ها و مواد معدنی خاص خود دارند.تخم مرغ می تواند منبع خوبی از پروتئین خانگی برای سگ باشد، اما هرگز نباید با تخم مرغ خام سگ خود را تغذیه کنید.

 

 • نکته مهم ۱ : نوع غذا را طبق سن سگ خود تنظیم کنید. اگر یک توله سگ یا یک سگ پیر داشته باشید، ممکن است ممکنم است مجبور باشید از غذاهای متفاوتی با برندهای مختلف استفاده کنید. سگ های این سنین دارای نیازهای خاص غذایی هستند . توله سگ ها باید ترکیبی از مواد غذایی مرطوب و خشک داشته باشند. غذا باید بین ۲۵ تا ۳۰ درصد پروتئین باشد. توله سگ ها تمایل زیادی به غذا خوردن دارند، بنابراین توصیه ای برای تغذیه از روی برنامه ی منظم و از پیش تعیین شده است و نه تغذیه آزاد. این مورد به خصوص اگر توله سگ نژاد کوچک هست صادق است.
  اگر یک سگ پیر داشته باشید،رژیم غذایی سگ های پیر( سینیور ) را استفاده کنید. نژاد های بزرگ از حدود ۵ سالگی به رژیم غذایی سگ های بزرگسال ( سینیور ) نیاز دارند. شما همچنین نیاز به ویتامین های خاصی مانند ویتامین E و بتا کاروتن نیاز دارید که می توانید در بعضی غذاهای تجاری سگ پیدا کنید. دامپزشک شما همچنین ممکن است یک نوع مکمل را تجویز کند. مراقب غذاهایی باشید که حاوی مقادیر کم پروتئین هستند. نیاز سگ برای پروتئین با سن خود تغییر نمی کند.

 

 • نکته مهم ۲ : تعیین کنید سگ شما چقدر غذا نیاز دارد . مقدارنیازغذای سگ به چندین عامل بستگی دارد . با توجه به جثه و سطح فعالیت آنها، سگ ها به مقادیر مختلف غذا نیاز دارند. بیش از حد و یا کم غذا خوردن سگ شما می تواند بر سلامتی او تاثیر بگذارد.  طبق یک قاعده کلی، اگر نژاد کوچکتر داشته باشید، ۱٫۵ فنجان در روز غذا به ازای هر ۱۰ کیلوگرم وزن سگ شما نیاز است.برای سگ های بزرگتر، یک فنجان غذا به ازای هر ۱۰ کیلوگرم غذا مورد نیاز است .با این حال، عوامل دیگری نیز در نظر گرفته شده است. در صورتی که سگ شما شرایط ویژه ای مانند یک بیماری یا چاقی داشته باشد، از یک دکتر دامپزشک توصیه های تغذیه ای بخواهید

 

 • چنانچه می خواهید سگ شما در زمان مشخصی غذا بخورد برای او برنامه تنظیم کنید. به این ترتیب، مطمئن می شوید که سگ شما به میزان توصیه شده برای اندازه و سن خود غذا دریافت می کند.سعی کنید سگ خود را در تقریبا همان زمان هر روز تغذیه کنید تا او به برنامه ی خود عادت کند.مقدار کل غذایی که سگ شما در طول روز نیاز دارد را بین وعده های غذایی او تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر سگ شما به یک فنجان غذا در روز نیاز داشته باشد، نصف غذا را صبح و نصف را در شب بخورانید.
 • برای جلوگیری از بروز چاقی از تشویقی زیاد استفاده نکنید. تشویقی ها باید روزانه ۵٪ از کالری سگ را تامین کنند.
 • یک محل مناسب برای غذا خوردن سگ خود انتخاب کنید . بهتر است یک گوشه ای را در اتاق نشیمن یا اتاق خواب که همیشه می توانید سگ خود را تغذیه کنید انتخاب کنید ( نه آشپرخانه ). اگر سگ های مختلف دارید، می توانید آنها را در اتاق های جداگانه غذا دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که سگ شما به آب دسترسی کافی دارد. آب برای سلامتی سگ ضروری است، به ویژه اگر شما در یک منطقه گرم زندگی می کنید. مراقب ظرف آب باشید و آن را در صورت نیاز دوباره پر کنید.
 • غذاهای جدید را به تدریج وارد برنامه غذایی سگ خود کنید . اگربرنامه غذایی سگ خود را به سرعت تغییر دهید، مشکلاتی مانند استفراغ و اسهال ممکن است ایجاد شود. شما باید با مخلوط کردن مقدار کمی از مواد غذایی جدید با قدیمی، شروع به تغییر رژیم غذایی سگ خود کنید.

 


 

شما می توانید قبل از مراجعه حضوری به مراکز درمانی جهت دریافت مشاوره رایگان با دکتر مردانی تماس بگیرید

۰۹۱۷۲۲۷۴۰۱۹

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
تماس با دکتر مردانی
بستن